Nejlepší denní doba pro cvičení

Má vliv na naše výsledky doba, ve kterou trénujeme? Existuje nějaký ideální čas na trénink?

Nejlepší denní doba pro cvičení

Výzkum v oblasti tréninku a denní doby, kdy je prováděn vzrůstá, ale je stále limitován a vedou se také spory. V podstatě když si dokážete najít čas, ve který máte pravidelně volno, tak je daleko více pravděpodobné, že budete chodit i pravidelně trénovat a s tím přijdou i lepší výsledky.


Lidský cyklus usínání a probouzení je součástí jednoho velkého denního cyklu, ve kterém se reguluje naše tělesná teplota, krevní tlak, bdělost, metabolismus a další fyziologické funkce. To vše je přizpůsobeno dennímu dění a potřebám. Ty se mohou měnit na základě podnětů z prostředí. Doba, ve kterou chodíme trénovat je jedním z těchto podnětů. Vědci z University of North Texas (Denton, USA) zjistili, že navzdory tomu, že jsou pochody v těle vrozené, můžeme je „nařídit“ v závislosti na našem chování. Například tím, že si nařídíme budíka, tím že jíme ve stejnou denní dobu nebo že chodíme cvičit ve stejnou dobu. Zjistili, že lidé, kteří ustavičně cvičí ráno „naučili“ své tělo, aby bylo co nejlépe připraveno na zátěž zrovna v tu dobu. Když si trénink přehodili a šli cvičit večer, tak se necítili tak silní.

Schopnost přizpůsobit vaše tělní pochody a rytmy je důležitá pro sportovce, kteří trénují na určitou sportovní událost. Podstata je v tom, trénovat ve stejnou denní dobu, v jakou se bude konat daná soutěž nebo závod. Výzkum tuto radu podporuje. Studie ukazují, že schopnost udržet intenzitu při trénování se adaptuje na vaši dobu trénování. Takže třeba když se někdo připravuje na maratón tak, že trénuje ráno, má většinou lepší výsledky, protože se maratóny většinou běhají ráno, než kdyby na něj trénoval ve večerních hodinách.

Každý je jiný

Někteří lidé jsou zkrátka od přírody ranní ptáčata. Nemají naprosto žádný problém, když je jejich první denní aktivitou trénink. Některým to vyhovuje zase spíš večer. Pokud na to máte tak jednoznačné předpoklady, pak je pro vás celkem jednoduché, jaký si udělat tréninkový plán. Zajímavou věcí je to, že výzkumy ukazují, že bez ohledu na to, kdy si myslíte, že jste lépe schopni trénovat, téměř všichni z nás jsme ve skutečnosti fyzicky silnější a máme větší výdrž v pozdním odpoledni.

Změna tréninkového plánu

Nejlepší denní doba pro cvičení
Ne každý si může dovolit trénovat v dobu, kdy se mu zachce. Závazky v práci, v rodině jsou často přednostní a mezi to se někam snažíme napasovat trénink. Pokud je vaše jediná volná denní doba k tréninku ta, při které se necítíte moc dobře, tak nezoufejte. Jak bylo zmíněno na začátku, můžete změnit vaše pochody a rytmy v těle a vaše tělo se adaptuje na novou dobu cvičení. Nicméně to může trvat asi měsíc než všechno převrátíte. (Je to úplně to samé, když někam letíte a je zde časový posun a nějakou dobu trvá, než se na to vaše tělo adaptuje.)

Výzkumy v oblasti nejlepší denní doby k tréninku


Ačkoli se na toto téma provádí speciální výzkumy, tak je bohužel odpověď na tuto otázku různá, v závislosti na tom, na co se ptáte, jaký je váš cíl a jak striktně dodržujete denní dobu vašeho cvičení. Zde je pár dosud zjištěných poznatků.

Pozdní odpoledne je na trénink nejlepší

Výzkumy ukazují, že optimální doba na trénování je, když se tělesná teplota nachází na nejvyšší úrovni. Což je u většiny lidí tak od 4 – 5 odpoledne. (Nejnižší teplotu má tělo těsné před probuzením.)

Máme odpoledne větší sílu a vytrvalost

Dr. Hill prezentoval, že silový výkon je o 5% lepší kolem poledne – anaerobní výkonnost jako je např. sprint se v pozdním odpoledni zvedá o 5%. Odpoledne máme i lepší vytrvalost - aerobní kapacita (vytrvalost) je odpoledne asi o 4% vyšší.

Odpoledne je menší pravděpodobnost na zranění


Odpolední cvičení je tou nejlepší variantou, když se chcete vyhnout zranění a to z mnoha důvodů. Jsme nejbdělejší, tělesná teplota je nevyšší, takže naše svaly jsou zahřáté a pružné a mají největší sílu. Jedna věc, která je ale jistá je, že nedostatek spánku má negativní vliv na sportovní výkonnost.

Noční tréninky a spánek

Většina výzkumů potvrzuje teorii, že cvičení dokáže zlepšit kvalitu spánku. Ale udrží vás pozdní cvičení vzhůru? Jedna studie ukázala, že energické cvičení půl hodiny před tím, než jdete spát, nemá na spánek vliv.
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one