Ačkoliv tomu dnešní nadpis moc nenapovídá, tak dnes nechci psát o odpočinku jako takovém, ale spíše o odpočinku mezi sériemi a především o délce takové přestávky.

Arnold SchwarzeneggerAsi to znáte taky ze svého okolí (doufám, že takový nejste i vy), do posilovny přijdou dva mladí kluci a první cvik který zvolí je benč. Možná si řeknete, že na tom není zas tak nic špatného a máte pravdu, ale to co následuje, to už moc dobré není. Jeden akorát skončí sérii, odloží činku a v tu chvíli si vzpomene na hrozně důležitou věc, jak se včera zlískal na jednom mejdanu, a tak to samozřejmě musí hned povědět svému kamarádovi. Ono by nám to mohlo být jedno, kdyby jeho vyprávění netrvalo skoro pět minut... Na řadu se konečně dostal jeho kamarád, který si taky odcvičí sérii a když vstává z lavičky, tak si všimne tý kočky, která tam v rohu právě cvičí výpady. A jistěže ji musí společně s kamarádem pořádně ohodnotit. To trvá další tři možná čtyři minuty. Takže celkem tito kluci cvičí už možná dobrých deset minut, ale přitom má každý z nich odcvičenu pouze jednu sérii. Myslím, že nějaké hlubší popisování, co je na tom špatně, není třeba.

Nikdy byste neměli zapomínat na to, že přestávky mezi sériemi by se měli pohybovat okolo jedné minuty. Pokud cvičíte objemový cvik, může to být až minutu a půl, ale pokud jde naopak o izolovaný cvik, tak byste měli pauzu zkrátit (až na 40 sekund). Vyjímku můžou tvořit tři základní objemové cviky - dřep, benč a mrtvý tah a to tehdy, jestliže cvičíte těžká opakování, řekněme tak do 6ti. Pak můžete pauzu prodloužit i výrazně až třeba na tři minuty (výjimečně i déle). Dobrou radou u těchto základních objemových cviků (ale můžete ji využít i u všech ostatních) je, že přestávku máte jen tak dlouho, dokud nejste dostatečně vydýchaní.

"Pohrání" si s délkou přestávek mezi sériemi vám může také pomoci překonat stagnaci. Možná jste už vyzkoušeli kdejakou tréninkovou metodu, ale prostě jste se zasekli na místě, z kterého se nejde pohnout. Pak si zkuste přeměřit pauzy mezi sériemi. Možná budete překvapeni, jak hodně překračujete onen doporučený čas a právě jeho zkrácení vás může znovu nakopnout k dalšímu růstu.

15.05.2008 18:15:02
steroidy
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one