Proč se potíme?

Pocení je vedlejším projevem svalové činnosti organismu. Kdyby organismus nedokázal odstraňovat teplo vznikající při svalové práci, již v klidových podmínkách by stoupla teplota těla každých 7 minut o 1 stupeň Celsia. Potíme se při krátkém, intenzivním, dlouhotrvajícím zatížení, při pocení se tělo zbavuje odpařováním tekutin i škodlivin.
Pot se tvoří v potních žlázách, které jsou uloženy v kůži. Jejich množství je dáno dědičně a během života se nezvyšuje. Muži mají více potních žláz než ženy, proto se i více potí. Projevem aklimatizace je zvýšené pocení, nebezpečí, které hrozí organismu při účinné termoregulaci, se jmenuje dehydratace. Při intenzivním pocení můžeme ztratit až 2 litry tekutin za hodinu, což vede k odvodnění organismu, k dalšímu zhoršení termoregulace, ale i fyzického výkonu. Sportovec si toho musí být vědom a uhrazovat tekutiny ztracené pocením pitím nápojů vhodného složení během celého tréninku.


Není správné srovnávat se navzájem a omezovat množství tekutin podle vzoru jiných. Kolují takové názory, že zvýšeným pocením lze zhubnout. Jedním projevem toho názoru je snaha zhubnout v sauně, obléci  se před sportovním výkonem co nejvíce, abychom stimulovaly pocení. Množství energie, které je nezbytné pro tvorbu potu, je však zanedbatelné. I když se zvýší množství vytvořeného potu, zhubneme jen tolik, kolik spálí naše svaly. Jen ty dokážou okres nadbytečný tuk. Po doplnění tekutin, které jsme pocením ztratili, se naše hmotnost vrátí k původní hodnotě. Ani omezení pití nepomáhá! Organismus si vodní režim udělá sám.
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one