RozcvičeníAč se to možná mnohým z vás nezdá, tak rozcvičení je jedna z nejdůležitějších věcí, jaké byste měli v posilovně dělat. Ono je možná pravda, že většina z vás o tom ví, ale přece jen ruku na srdce, kolik z vás se opravdu kvalitně a hlavně dostatečně rozcvičuje? Z vlastní zkušenosti ze svého okolí z posilovny vím, že rozcvičení v posilovně nepatří k nejoblíbenějším činnostem.

Klasická situace, kterou jsem před nedávnem zažil, a která mě vlastně přiměla k napsání tohoto článku:

Do posilovny přišli dva týpci, na kterých bylo vidět, že s posilováním nemají zrovna nejvíc zkušeností. Jeden z nich začal cvičit břicho, ale naše pozornost bude směřovat k tomu druhému. Ten si to namířil k leg-pressu... To bylo jistě dobře, protože vidět začátečníka, který cvičí nohy, je pro mě docela neobvyklé. Tento ale jak bylo vidět, věděl, že trénink nohou se nemá zanedbávat, takže se do něj pustil s plnou vervou. Naložil si asi 100 kg. Teď si možná říkáte, že co je to 100 kg na leg-pressu. Jistě pro mě to není nic, vy to možná taky ani necítíte, ale uvědomte si, že pro začátečníka je to docela dost. Bohužel jeho smůla byla také v tom, že se moc nekamarádil s technikou cviku, takže zátěž dolů pouštěl dost nekontrolovaně. To mu ale vydrželo jen asi tři opakování, protože pak se chytil za koleno, kamarádovi řekl, že si s ním (s kolenem :-) něco udělal a odešel do šatny. Jeho trénink tedy trval tak netrval ani minutu.

K takovému konci samozřejmě nemusí dojít vždy, ale věřte tomu, že když už si v posilovně něco uděláte, a tím že nebudete rozcvičeni tomu jdete naproti, tak to opravdu bude stát za to. Ještě větší nebezpečí ale hrozí pokročilým návštěvníkům posiloven, protože ti cvičí s mnohem většími váhami než začátečníci, z čehož vyplývá i mnohem větší možnost zranění - a hlavně následky budou mnohem vážnější. Právě taková zbytečnost vás pak může vyřadit z tréninku i na dlouhé měsíce a myslím, že taková pitomost za to určitě nestojí. Takže jak se rozcvičit?

Řekněme, že chcete cvičit záda a biceps. Pokud jako první cvik budete cvičit shyby, tak proč byste si nemohli nejprve dát dvě série stahování kladky na hrudník s opravdu lehkou váhou, řekněme první sérii s 20 a druhou s 30 kg. A potom až pracovní série. U druhého cviku už bude stačit jen jedna rozcvičovací série (pokud dáte dvě, tak určitě nic nezkazíte, spíš naopak) a u třetího taky jedna. Biceps by měl být po tréninku zad už docela rozcvičený, proto by na něj měla stačit jedna série před každým cvikem.

Zamyslete se nad svým tréninkem a zařaďte před každý cvik aspoň jednu rozcvičovací sérii, určitě se to vyplatí.

 

Zdroj : Google
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one