Ať už tomu říkáme jakkoli: povaha, charakter či temperament, vždy se jedná o to jací vlastně jsme, jak se chováme navenek vůči svému okolí a vnitřně vůči sobě. A proto bych vás chtěl zasvětit (alespoň trochu) do tajů vašeho temperamentu. Rovněž bych zde chtěl nastínit využití těchto znalostí pro vlastní trénink ve fitcentru a následnou adaptaci organismu.
Nejprve si objasníme rozdělení temperamentů do čtyř skupin. Nedá se přesně určit, do které skupiny patříte, ale je možné stanovit, který temperament u vás převládá. K přesnému určení vašeho temperamentu slouží speciální dotazník, po jehož vyplnění vás počítačový program vyhodnotí a stanoví tak váš výsledný temperament. A teď už přejdeme k jednotlivým charakteristikám.
FLEGMATIK = Stabilní introvert |
CHOLERIK = Labilní extrovert |
Rozvážný Vytrvalý Snášenlivý Přátelský Má rád řád Pomalejší Pasivní Těžce mění své chování Spolehlivý Náladově vyrovnaný Klidný Pečlivý Mírumilovný Ovládající se |
Nedůtklivý Neklidný Útočný Vznětlivý Impulzivní Aktivní Rychle pracuje Samostatný Dobře se prosazuje Jedná rychle, energicky Agresivní Vzdorovitý Prudký Rychle citově vzplanutelný Měnící postoje Optimistický |
SANGVINIK = Stabilní extrovert |
MELANCHOLIK = Labilní introvert |
Optimistický Veselý Snadno se přizpůsobí Rychlý Hovorný Rozhodný Nenucený Dobrý vůdce Společenský Přístupný Umí se podřídit Lehkomyslný Povrchní Živě reagující Čilý Bezstarostný |
Vážný Hluboké stálé city Svědomitý Zodpovědný Důkladný Bojácný Skleslý Urážlivý Náladový Úzkostlivý Rezervovaný Nespolečenský Tichý Pesimistický Citlivý |
1) Flegmatik (dlouhé tréninky, dlouhá regenerace)
Vyznačuje se samostatností a tréninkem předem stanoveného rozpisu, na kterém lpí velmi dlouho, což představuje riziko stagnace. Je nutné dbát na kvalitní rozcvičení a prohřátí svalstva, neboť se déle dostává do ,,provozního“ tempa.
Doporučení:
Při tréninku jako první zařaďte nestagnující menší svalovou skupinu, až potom zaostávající větší svalovou skupinu.
2) Cholerik (krátké tréninky, krátká regenerace)
Upřednostňuje neustále se měnící tréninkové metody, počet opakování, sérií a hmotnost zátěže. Jeho nevýhodou je nesoustředěnost, neukázněnost, nedůslednost a jeho ovlivnitelnost momentálními citovými prožitky, což může vést až ke zranění. Rovněž se rád předvádí a rád cvičí ve skupině.
Doporučení:
Cvičte krátké tréninky s větším počtem tréninkových dní (můžete i dvoufázově). Do tréninku zařaďte jen jednu svalovou skupinu.
3) Sangvinik (dlouhé tréninky, krátká regenerace)
Nechá se o něm říci, že je to nejlepší temperament pro kulturistický trénink. Je plně samostatný, ukázněný a disciplinovaný. Cvičí podle plánu a má vždy po ruce různé varianty tréninku, které vybírá podle svých pocitů. Vydrží náročné a dlouhé tréninky. Jeho nevýhodou je pouze jediná věc a to, že cvičí až na doraz svých fyzických i psychických sil, a tudíž hrozí riziko přetrénování.
Doporučení:
Nejslabší svalovou skupinu zařaďte na začátek tréninku.
4) Melancholik (krátké tréninky, dlouhá regenerace)
Nejméně vhodný temperament pro silový trénink. Potřebuje neustálý dohled a usměrňování trenéra či sparingpartnera. Není schopen samostatného tréninku. Nesnáší déletrvající zátěž, fyzickou a psychickou bolest.
Doporučení:
Trénujte krátce, nejlépe pod dohledem zkušeného odborníka. Na začátek zařaďte zaostávající svalovou skupinu.
Důležitý poznatek:
Na výkon ve vašem tréninku má samozřejmě vliv i váš aktuální psychický stav (nálada), chuť do činnosti (motivovanost) a úroveň bdělosti (stupeň aktivace, tj. momentální energetické možnosti člověka).
Cholerici a melancholici (povahově nevyrovnaní jedinci) – roste-li u nich chuť do cvičení (motivovanost), snižuje se jejich výkonnost.
Sangvinici a flegmatici (povahově vyrovnaní jedinci) – roste-li u nich chuť do cvičení, roste i jejich výkonnost.
Závěr:
Doufám, že jste se začlenili do své charakterové skupiny a víte už jak správně upravit svůj trénink. Já osobně jsem sangvinik a ze své zkušenosti, zejména ze začátků s kulturistickým tréninkem, mohu potvrdit četnost přetrénování.