Sportuji již od svých asi 9 let a za tu dobu jsem jako každý z nás nespočetněkrát slyšel o zranění sportovců. V dřívějších letech jsem těmto zprávám nevěnoval takovou pozornost, ale za poslední roky jsem si na vlastní kůži pár zranění zažil, a tak se dokážu vžít do pocitu těch, kterým časté zranění neumožňují další sportovní rozvoj. Neříkám, že má zranění byla nějak obzvlášť vážná, ale naštvat dokázala stejně. Začínal jsem s házenou a do svých asi 15 let jsem nezažil vážnější zranění, které by mě limitovalo v tréninku. Potom už ale přicházely občasné problémy, které postihují velkou většinu sportovců. Některá zranění jsem si přivodil v házené, některá v posilovně. Obecně však můžu říct (alespoň ze své zkušenosti), že více zranění se vám stane při týmových hrách nebo např. atletice, než v posilovně. Přeci jen když sprintujete a ještě se máte soustředit na míč a protihráče, nejste schopni veškerou koncentraci upřít na náš pohyb samotný a z toho pramení následovná zranění. Někdy však stačí pouhý sprint. Navíc tělo reaguje na prudké a náhlé pohyby hůř než na kontrolované a pomalé. Proto z tohoto malého souboje vychází vítězně posilovna. Může se však stát, že něco děláte špatně nebo něco podceníte a zraníte se i v posilovně – o tom více níže.

Zranění

V posilovně jsem dosud zažil snad jen jediný problém, který mě trápil poměrně dlouho a to byl natažený (opakovaně) levý prsní sval. Toto zranění jsem si přivodil na benchi, tomu však předcházela rozcvička na nižších vahách, takže přesnou příčinou bohužel nedokážu určit. Podle mého názoru, ale má zranění pramení spíše z nedostatku odpočinku – kombinovat házenou s tvrdými tréninky v posilovně, je někdy obtížné. Navíc jsem v té době těžký bench zařazoval 2krát týdně, a tak dostával sval celkem zabrat. No každopádně se mi zranění vlastní vinou vracelo a to z jediného důvodu - a myslím, že takových je nás víc. Jakožto zapálený cvičenec jsem svalu nenechal dostatečný odpočinek, aby se spravil a znova ho zatížil. Výsledkem byly jen další dva týdny bez tréninku. Proto zde z vlastních zkušeností napíšu jak bych nyní postupoval, kdybych si přivodil zranění. Jako první chtě nechtě musím uvést lékaře. Zde, ale moc lékaře pochválit nemůžu. Teď jsem samozřejmě myslel lékaře obvodního. Na většinu zranění reagovali na můj vkus poněkud laxně. Maximálně vám řeknou, že máte být v klidu a možná vám napíšou Fastumgel, tím jejich snažení končí. Nějaké rozsáhlejší vyšetření, léky nebo rady, jak se co nejrychleji dostat do kupy, neobdržíte. Proto je dobré mít sportovního lékaře, který má určitě s podobnými situacemi daleko více zkušeností. Hlavně se ale musíte naučit naslouchat vlastnímu tělo a rozpoznat, kdy je už připraveno na zatížení po zranění. Raději proto počkejte delší dobu, než zranění opět opakovat. Důležité je také začínat pomalu od lehkých vah, nemůžete po tělu chtít, aby vám jen tak z fleku podalo výkon na hranici možností. Jako poslední bych uvedl, ať se dostatečné věnujete rozcvičce a pokud kromě posilovny děláte i jiný sport (na jakékoli úrovni), tak věnujte velkou pozornost strečinku, protože se vám svaly z posilovny zkracují a tuhnou.

P.S. jen pro zajímavost zde napíšu výčet mých zranění, které jsem sám zažil a vy se pak můžete v diskuzi pod článkem také „pochlubit“ těmi svými. Tak tedy: voda v koleni, podle snímků z rentgenu možná párkrát naštípnuté prsty na rukách, natažené pravděpodobně vazy v pravém lokti, natažené vazy v pravém koleni, silný výron pravého kotníku, natažený levý prsní sval, natažený pravý biceps, natržené pravé zadní stehno a zatím poslední bylo v mém případě (asi 2 týdny starý problém) natažené levé stehno.

Příčiny zranění v posilovnách

Jednou z nejčastějších příčin zranění bývá špatná technika. Proto je základ nastudovat správnou techniku u každého cviku s malými vahami a postupně si přidávat. Musíte si uvědomit, že tělo je nějak poskládané do sebe, a proto pro něj existují určité ideální dráhy pohybů. Nesnažte se na techniku přijít sami a nechte si radši poradit od zkušenějších borců, kteří si tím museli projít stejně jako vy. Není se totiž vůbec za co stydět, raději se zeptejte, když nevíte, jak se co cvičí.

Další možností, jak může dojít ke zranění, je přeceňování nás samých. Každý, kdo přijde do posilovny vidí spoustu železa a rád by taky hned zvedal to, co kolega vedle, který ale do posilovny už nějaký ten pátek chodí. V této snaze rychle naložit těžkou činku pak následně pramení velké riziko zranění, protože tělo takovou váhu nedokáže zvládat a ani s ní nebude schopni provádět správnou techniku cviku. Proto pamatujte, že v tomto případě je méně více. Pokud to s cvičením myslíte vážně, tak nemáte kam spěchat, a proto postupujte po malých kilových krůčcích vzhůru.


Zranění


Přílišné používání vynucených opakování cheatingu opět nepřispívá k dobrému zdravotnímu stavu. Tyto techniky jsou pro vyspělejší cvičence a i ti vědí, že se nemají používat příliš často. Uvědomte si, že sval už dál nemůže a vy mu ještě přidáte práce navíc. A když vidím mladé kluky, jak takto cvičí každý trénink…. kam to asi tak může vést. Stejné je to i opakováními negativními – zde je riziko větší o to, že používáme daleko větší váhy. Tělo zvládne kontrolovaný pohyb dolů asi se 130% toho, co vytlačíme nahoru sami. Mějte na paměti, že za sebou musíte mít opravdu spolehlivou osobu. Proto když už chce tyto techniky cvičit, tak jen výjimečně.

Velcí nadšenci, kteří stále žijí v domnění, že čím déle času stráví v posilovně, tím lepší budou jejich výsledky, si také zahrávají se svým zdravím. Tělo není schopno kvalitní regenerace, a tudíž není připraveno na další (a od vás opět tvrdý) trénink. Přetrénování také negativně ovlivní vaše zásoby ATP a glykogenu. Navíc když jste přetrénovaní, tak stejně neporostete – jediné co tak riskujete je vaše zdraví.

Mnoho zranění také pramení z nedostatku koncentrace. Když už jste si dali tu práci a šli do fitka, tak se tam soustřeďte plně na co máte a nenechte se při cvičení rozptylovat okolím. Nezvedáte totiž papíry, ale železo a takový pád činky na hrudník nebo jednoručka v obličeji je myslím naprostá zbytečnost, které se dá předejít. Když proto začnete cvičíte, tak s nikým nemluvte a věnujte se plně danému cviku – kamarádi vám přece neutečou a pokecat s nimi může v pauzách mezi sériemi.

Věnujte velkou pozornost důkladnému rozcvičení a procvičení dané partie. To máte jak s autem. Když je motor studený, taky po něm nemůžete čekat plný výkon – jedině vám tak žere víc benzínu. Svaly a organizmus zkrátka na práci v posilovně musíte připravit. Nejlepší by bylo, dát si 10 minutek na kole a potom si dát 5 minut strečink. Vždy pře protažením svalů je musíte rozehřát. I ze svých zkušeností vím, že dnešní doba je prostě uspěchaná a na vše je málo času, ale věnujte rozcvičte alespoň nějakou chvíli. Pamatujte, že to děláte pro sebe
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one