Jak pomoci regeneraci kloubů ?Dopady, odrazy, pravidelná nadměrná zátěž. My kulturisti své klouby neustále namáháme. Velmi postupným zvyšovanými zátěže během let pravidelného rozumného tréninku můžeme dosáhnout přirozenou odolnost našich kloubů vůči takové vysoké zátěži, jakou podstupujeme, ale mnoho lidí to takto nevidí nebo neví odhadnout ten postup. A tak se stává, že se po určitém čase objeví problémy. Nejčastěji jsou to kolena, ale i páteř. Bývá to často na úrovni chrupavek, ale i menisků či šlach.

Kloub je pohyblivé spojení kostí. Hlavice se pohybuje v pouzdře. Dohromady jejich fixují šlachy a jejich styčné plochy zakončené chrupavkami obklopuje mazivo snižující tření - synoviální (vnitro-kloubová) tekutina. Ta zároveň jednotlivé části kloubu vyživuje, protože chrupavky nejsou přímo vyživovány krví přes cévní systém. Potřebné látky se z krve uvolňují nejdříve do maziva a samotný kloub jejich odsud vstřebává a využije na obnovu, růst a produkci dalších látek. Tloušťka chrupavky je asi 0,5 - 6 mm. Zátěž se vhodnou regenerací kompenzuje její tloustnutí, zvýšením pružnosti a odolnosti. Kromě střídání zátěže s dostatečným odpočinkem jsou prospěšné látky podporující regeneraci. Setkal jsem se s názorem, že když se již v mládí začnou užívat takové přípravky, v stáří nebudou účinkovat. To je blbost, protože to nejsou antibiotika, na které si původci onemocnění vytvářejí rezistenci a později už antibiotika nezabírají vůbec. Je dobré je při sportu užívat pravidelně, tím budou stále zachovány potřebné hladiny těchto látek v těle. Preventivně stačí menší množství než jaké jsou doporučené při léčbě poškozeného kloubu. Tedy dokud se na krabičce přípravku doporučují 3 tablety denně což představuje např.. 1500 mg glukosaminu a další množství dalších látek, pro zvýšení regenerace kloubů bez jejich poškození stačí 1 tableta denně - 500 mg glukosaminu a třetinové množství ostatních látek. Toto ušetří finance při dobré podpoře regenerace. Pokud však problémy s klouby již máte, dodržte uvedené dávkování a přípravek užívejte alespoň 3 měsíce. Čím méně jsou klouby poškozeny, tím lépe tyto přípravky zabírají, ale při extrémních poškozeních se již mohou zdát minimálně učinné.

Klouby a kloubní výživa

S věkem se opotřebení kloubů zvyšuje, zejména u sportovců a lidí těžce fyzicky pracujících. Ale i lidé se sedavým zaměstnáním mají problémy v důsledku nedostatečného pohybu, špatného a dlouhého sezení.
Chondroitin, glukosamin a další látky vyvolávají efektivní obnovu kloubních lůžek a chrupavek a zlepšení celkové pohyblivosti. Dochází k obnově hladkého povrchu kloubních ploch a lůžek a odstranění dlouhodobých bolestí.

Účinné látky na ochranu a regeneraci chrupavky:

GLUKOSAMINJe látka, ze které si organismus vytváří strukturální složky kloubních chrupavek. Množství glukosaminu vytvářeného v organismu s věkem klesá, což způsobuje, že chrupavky kloubů se opotrebúvávajú. Dodáván do organismu chrání, regeneruje povrchy kloubů a má také výrazné protizánětlivé účinky. Někteří lidé věkem ztrácejí schopnost vytvářet dostatečné hladiny glukosaminu. Následek je, že chrupavka ztrácí svoji schopnost chovat se pružně a tlumit nárazy. V postižených kloubech je značné poškození chrupavky, po kterém následuje ztuhlost, bolesti, deformace a omezení pohybu v kloubech. Začátek osteoartrózy může být nenápadný - ranní ztuhlost kloubů.

SHARK CHONDROITINChrání klouby před poškozením tím, že stimuluje produkci hlavních složek kloubní chrupavky, přitahuje a váže vodu.

MSM  (metylsulfonylmetan)Je zdrojem organicky vázané síry. Nedostatečné hladiny biosíry v organismu mohou vést k neschopnosti organismu obnovovat poškozené tkáně, protože síra je důležitá při produkci kolagenu a obnově struktury poškozených tkání. MSM také hraje důležitou roli při zmírňování bolesti způsobené zánětem, reguluje přesun tekutiny v tkáních udržováním flexibility buněčných membrán, což je důležité pro zmírnění otoků.

Pankreatické enzymy po jejich užití 1 hodinu před jídlem se vstřebávají z trávicího traktu a po vstřebání do krve se krevním oběhem dostávají do tkání a orgánů poškozených zánětem - regulují a optimalizují průběh zánětu tím, že jsou schopné štěpit látky vznikající při zánětu, které poškozují okolní tkáň a umožňují šíření zánětlivé reakce. Jak proteolytické enzymy štěpící bílkovinné molekuly účinně likvidují mediátory zánětu, které jsou převážně bílkovinné povahy. Urychlují také vstřebávání otoků a zlepšují prokrvení v postižené oblasti. Tím se urychlí regenerace poškozené tkáně.

KOLAGEN Je vláknitá bílkovina.
Patří mezi hlavní stavební látky chrupavek a pojivové tkáně. Svou strukturou prostupuje tkáň, zajišťuje pružnost a odolnost. Tvoří se v těle. Kolagenové přípravky fungují tak, že tělo využije aminokyseliny, které jsou zastoupeny v struktuře kolagenu a použije je na výrobu vlastního kolagenu. Ten se pak využije při stavbě a regeneraci chrupavky. Nebo jsou přípravky, které nesou informaci o tom, jaký typ kolagenních bílkovin má organismus tvořit. Bylo prokázáno, že jejich podáním tělo začne přednostně produkovat tento typ kolagenu. Takovým přípravkem je například Coalafit. Viz zde: http://www.dacomslovakia.sk/index.php?o ... & Itemid = 28
Používá se vody zbaven kolagen. Takto se užívá v dávkách od 3 do 600mg denně. V těle nasaje vodu a vytvoří gelovou formu, přičemž svůj objem zvětší 100 násobné. Vyrábí se ze pojivové tkáně a kostí živočichů.

ŽELATINA Je bílkovina, skládá se z aminokyselin nezbytných pro tvorbu vláken kolagenu. Tyto aminokyseliny tělo využije jako stavební materiál pro vlastní kolagen.
Sulc, huspenina je z kůže a kostí zvířat vyvaření želatina.
Hydrolyzát želatiny je želatina enzymaticky zbavena vody. Je takto stabilnější. Ja používám potravinářskou hydrolyzovanou vepřové želatinu. Pro regeneraci poškozených kloubů se používá v dávce 8g denně. Myslím, že preventivní (když jsou klouby v pořádku) při sportu na regeneraci stačí méně (čajovou lžičku ráno a večer-celkově asi 4g denně)

KYSELINA HYALURONOVÁJe glykosaminoglykanů, viskózně elastická složka synoviální tekutiny (kloubní mazivo) premazávajúcej kloubové spoje. Tvoří ji buňky tkáně chrupavky.

BOSWELLINExtrakt z rostliny Boswellia serrata obsahuje vysoké množství boswellových kyselin, ty mají protizánětlivé a protibolestné účinky. Zlepšují oběh krve a tím i rozvoz živin do synoviální tekutiny.

VÁPNÍK, HOŘČÍK, ZINEKStavební látky struktury kostí, jakož i kloubů. Zinek podporuje imunitní systém.

MANGANzlepšuje děj regenerace chrupavky.
Podporuje zabudovávání vápníku do kloubních tkání.

KŘEMÍK


Důležité uplatnění při vzniku kolagenu.
Podporuje metabolismus vápníku.

SELENJako antioxidant chrání buňku tkání kloubů před znehodnocením volnými radikály.

MĚĎPřes vznik tělních enzymů podporuje účinek vitaminu C na tvorbu kolagenu.

BOR
Zlepšuje mineralizaci a tím pevnost kloubů.


VITAMÍNYVitamin C
 je důležitý pro vznik tělu vlastního kolagenu, má antioxidační účinky

Vitaminy skupiny B
 znemožňují vznik látek odbúravajúcich kolagen z chrupavek a spolu s vitaminem H (biotin) podporují růst buněk pojivové tkáně

Vitamin D
 je potřebný pro mineralizaci kloubů

Vitamin E
jako antioxidant mě ochrannou funkci.
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one