Jsou základním stavebním kamenem svalové hmoty....

Jsou základním stavebním kamenem svalové hmoty, a proto je k nim upřena největší pozornost všech kulturistů. Další funkce bílkovin je např. stavební, transportní, ochranná, skladovací atd.

Bílkoviny všeobecně jsou tvořeny různou kombinací několika desítek aminokyselin.

Dva základní typy jsou neesenciální, ty si dokáže organismus přetvořit z jiných aminokyselin, a esenciální, které musí být dodány ve stravě.

Bílkoviny, které mají celé spektrum aminokyselin, nazýváme jako plnohodnotné. Jsou to např. živočišné a sojové.

Ty ostatní, kterým nějaká ta aminokyselina chybí, pokládáme za neplnohodnotné. Jsou to rostlinné bílkoviny. Tyto zdroje samy o sobě nejsou vhodné jako zdroj aminokyselin k výstavbě svalové hmoty. Jediná možnost je zkombinovat je s živočišnými.

Organismus si neumí aminokyseliny skladovat, a proto musí být použity ihned, jinak přijdou nazmar.

Strava sportovce, která by stavěla jen na rostlinných zdrojích, by byla neúnosná svým objemem, protože tyto zdroje mají vždy menší koncentraci živin.Čím více se blíží bílkovina složení svalové bílkoviny, tím lépe. Vystihuje to známé pořekadlo „maso dělá maso“. Bílkoviny hodnotíme podle biologické hodnoty, tzv. PER ( protein efficency ratio ) – toto je údaj, který říká kolik g svalové tkáně se vytvoří z jednoho g přijaté bílkoviny.

Nejlepším zdrojem podle tohoto ukazatele je syrovátková bílkovina ( whey protein ). Na druhém místě je bílkovina z vaječného bílku. Potom přichází na řadu bílkovina z masa a na konci řetězce jsou bílkoviny rostlinného původu.

Na trhu je mnoho bílkovinových přípravků a koncentrátů. Koncentrace bílkovin v nich bývá od 50% do 90%, kdežto koncentrace v běžné stravě je někde okolo 20% – 25 % . Z toho jasně vyplívá výhoda speciálních doplňků a koktejlů, ve kterých je zaručeno množství požadovaných látek v menším objemu stravy.

Reálná potřeba bílkovin se liší podle toho jde-li o sportovce, či ne.

U nesportovce je zapotřebí asi 0,8g na 1kg hmotnosti. Tato dávka udrží rovnovážný stav příjmu a odbourávání.

U silových sportovců, kterým jde o zvýšení svalové hmoty, je tato dávka výrazně vyšší. Jde zhruba o 1,5 – 3 g na 1 kg hmotnosti. Problém je v tom, že tělo nedokáže najednou spotřebovat víc jak cca 40g bílkovin.

Tělo si je neumí dát do zásoby a proto se bílkoviny přijímají po menších částech zhruba každé 2,5 – 3 hodiny. Není potřeba toto dávkování převyšovat, vyhnete se tak nepříjemnostem se zažíváním a s nadměrnou zátěží ledvin.

V praxi to funguje tak, že přijmutá bílkovina se v těle neštěpí na aminokyseliny, a přes střevní stěnu se vstřebá do organismu. Toto je náročný proces, při kterém se ztratí až 30% příjmuté bílkoviny.

Tomu se dá zabránit užíváním aminokyselinových přípravků, kde tento proces už nemusí probíhat, a vše, co se přijme, se zastaví do svalové tkáně.

Na trhu je nepřeberné množství firem a přípravků, takže stačí jen vyzkoušet, který vám bude vyhovovat jak chutí, tak vstřebatelností.

KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one