Železo

Látky, na které bychom neměli zapomínat!
Železo je důležité pro tvorbu červených krvinek, které pomáhají dopravovat kyslík do svalů. Nedostatek železa může vést k únavě a pocitu vysílení, budete mít menší chuť k jídlu a horší regeneraci svalů. Dokud nebudete přijímat dostatek železa, je pravděpodobné, že velké návaly aerobního cvičení povedou k velké únavě a přetrénování.

Zdroje z potravy: červené maso, brambory, fazole, ovesná mouka a většina zeleniny
Doporučená dávka pro kulturisty: Každý den konzumujte červené maso nebo suplement s obsahem železa, aby se denní dávka pohybovala kolem 8mg za den

Měď

Kromě toho, že pomáhá formovat červené krvinky, měď podporuje produkci superoxid dismutása (SOD), což je největší likvidátor volných radikálů v těle.Volné radikály jsou přírodní vedlejší produkty těžkého tréninku. Nicméně přetrénování nebo špatná výživa mohou vyvolat stav, kdy volné radikály nejen že poškozují svalové buňky, ale mohou i oslabit imunitní systém, což vede ke špatné svalové regeneraci.

Zdroje z potravy: korýši, ryby, vnitřnosti a luštěniny
Doporučená dávka pro kulturisty: 2-3 mg denně

Vitamín B12

Látky, na které bychom neměli zapomínat!
Vitamín B12 napomáhá buněčnému dělení, což je nezbytnou součástí procesu růstu. Tvrdé diety, které jsou založeny na nízkém kalorickém příjmu (zejména předsoutěžní diety, ve kterých nefiguruje červené maso), může vést k nízké hladině vit. B12 a to vede k únavě. Může to přispět ke stavu přetrénování. Když se dostaví přetrénování, nastane hormonální disbalance, která nejen zabraňuje svalovému zisku, ale může také způsobit během dietování svalové ztráty.

Zdroje z potravy: červené maso
Doporučená dávka pro kulturisty: až 15 mikrogramů denně

Arginin

Arginin přírodně zvyšuje vylučování růstového hormonu (GH). Zaprvé, růstový hormon podporuje imunitní systém a silný imunitní systém je rozhodující pro regeneraci svalů a svalový růst. Zadruhé, růstový hormon podporuje růst hmoty tím, že zvyšuje absorpci aminokyselin do svalů. Navíc, pomáhá spalovat tuk. Kulturisté toho mohou využít tím, že si vezmou 6-8 g argininu před tréninkem a 6-8g před spaním. V těchto dvou dobách roste hladina růstového hormonu a pomocí suplementace argininem můžeme tuto přirozenou hladinu zvýšit. Velcí svaloví nadšenci mohou přidat další 2 g k potréninkovému jídlu obsahující 50g bílkovin a 50g sacharidů, protože arginin může také zvýšit hladinu inzulínu. Zvýšená hladina inzulínu po tréninku zlepšuje regeneraci, zabraňuje rozpadu svalstva a zvyšuje zásoby glykogenu ve svalech.

Zdroje z potravy: červené maso, ryby, drůbež
Doporučená dávka pro kulturisty: 12-18g denně navíc k tomu, co získáme z normální stravy

Draslík

Draslík napomáhá smrštění svalů a také hraje důležitou roli v přeměně přijatých sacharidů na svalový glykogen, který dále slouží jako zásobárna energie uvnitř svalů a jater, které tělo využívá, zatímco trénujeme. V podstatě nízký příjem draslíku může zhoršit schopnost nasytit svaly glykogenem. Jinak řečeno nízký příjem draslíku může zhoršit schopnost dostatečně nasytit svaly sacharidy. Protože je draslík uložen ve svalech, předpokládá se, že stejně jako kreatin a glutamin zvyšuje množství vody, které si mohou svalové buňky ponechat a mít v zásobě. Více vody ve svalech zlepšuje anabolické prostředí, což má za následek větší svalový růst.

Zdroje z potravy: libové maso, jogurt, banány a brambory
Doporučená dávka pro kulturisty: 2-3g denně, rozdělených do 5-6 jídel

Acetyl L-carnitine

Látky, na které bychom neměli zapomínat!
Kulturisté často používají Tribestan a další podobné produkty a doufají, že tím zvýší hladinu testosteronu, protože jinak přeloženo znamená více testosteronu větší svalové přírůstky. Acetyl L-carnitine (nepleťte si ho s carnitinem na spalování tuků) může přispět ke stálé a dokonce vyšší hladině testosteronu u těch cvičenců, kteří by balancovali na hraně přetrénování. Příliš mnoho tréninku bez adekvátního množství odpočinku může způsobit pokles hladiny testosteronu. Studie také ukázaly, že acetyl L-carnitine může zlepšit absorpci glukózy do svalů. Je to důležité, protože zvýšený přísun glukózy do svalů, může jinými slovy znamenat větší svalovou hmotu a eventuálně i méně tělesného tuku.

Zdroje z potravy: maso, ryby, drůbež
Doporučená dávka pro kulturisty: 300-1000 mg denně, zvláště v době diety – během které hladina testosteronů vždy padá
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one