Micelární kasein


Kde ho najdeme?

Mléčný protein je v průměru tvořen z 80% kaseinem, zbytek tvoří různé druhy syrovátkového proteinu. Kasein je hlavní zdroj aminokyselin, vápníku a fosfátů, které jsou nezbytné pro růst mladých zvířat. Syrovátková složka slouží taktéž jako zdroj aminokyselin a navíc obsahuje některé bioaktivní a potenciálně zdraví prospěšné proteiny jako imunoglobuliny, dále proteiny, jež mají za úkol vázat kyselinou listovou coby prvek nezbytný k syntéze nukleových kyselin a krvetvorby, laktoferin, laktoperoxidázu a lyzozym. Je známo, že v průběhu metabolismu kaseinu a syrovátkových proteinových složek vzniká mnoho nových bioaktivních peptidů (imunopeptidy, kaseinfosfátové peptidy a další). Z uvedeného je zřejmé, že užívání kombinace kaseinu a syrovátkových proteinů, nabízí významný výživový a zdravotní prospěch.

micelární kasein


Jak pracuje?

Kasein se vyskytuje v různých typech a formách. Protože není smyslem ani cílem tohoto článku jeho chemický rozbor, nýbrž alespoň ve stručnosti nastínit jeho praktický význam jakožto optimálního zdroje bílkovin, podívejme se raději, jakým způsobem v těle pracuje. S ohledem na svoji strukturu se kasein chová odlišně od trávení syrovátkových proteinů. Ty jsou tráveny a tělem zužitkovány poměrně rychle, kasein je tráven podstatně pomaleji. Po spolknutí vytvoří v žaludku formu jakéhosi gelu. Tato schopnost vytvoření sraženiny z něj dělá velmi efektivní a pohotový zdroj aminokyselin zdroj výživy, neboť představuje vytrvalý zdroj aminokyselin proudících do krevního běhu a to po velmi dlouhou dobu 7 až 8 hodin.


Proč se vyplatí věnovat mu pozornost?

Jak už vyplývá z výše uvedeného, kasein je používán atlety, kulturisty a dalšími sportovci jako zdroj pomalu se trávícího proteinu. Pomalé uvolňování aminokyselin do krevního oběhu má anti-katabolický efekt pro tělo, dlouhotrvající pozitivní dusíkovou bilanci a znemožňuje poškození svalů. Z uvedeného důvodu jej sportovci obvykle konzumují před spaním, aby v co možná nejvyšší míře zabránili katabolismu. Není bez zajímavosti, že některé výzkumy ukazují, že kombinace kaseinu a syrovátkového proteinu jakožto po tréninkového nápoje může podněcovat růst svalů, oproti nápojům skládajícím se pouze ze syrovátkových proteinů; karbohydrátových nápojů; případně kombinace syrovátkových proteinů a karbohydrátů. Vědci pracují s hypotézou, že syrovátkový protein podporuje krátkodobou syntézu bílkovin a zotavení, zatímco pomalu trávící se kasein má antikatabolický efekt.


Na trhu je jich mnoho druhů, jaký vybrat?

V oblasti sportovní výživy se vyskytují prakticky tři druhy kaseinových preparátů na trhu – kaseinát vápenatý, micelární kasein a izolát mléčného proteinu. Nejméně vhodnou formou je kaseinát vápenatý. Micelární kasein je ze 100% tvořen kaseinem a s ohledem na trávení, bioaktivní složky a kvalitu, je mnohem vhodnější. Izolát mléčného proteinu obsahuje 80% kaseinu a 20% syrovátkových proteinů. Jedná se sice o poměrně oblíbenou formu proteinových přípravků, avšak zároveň je pravdou, že jejich kvalita je značně kolísavá.

Pokud jste si do dnešního dne nebyli jisti, jak nejefektivněji zužitkovat náročný trénink, který jste právě podstoupili v posilovně a chcete tělu dopřát to nejlepší, co se dnes na trhu v oblasti výživových preparátů objevuje, věnujte zvýšenou pozornost suplementům, které jsou tvořeny micelárním kaseinem a doplněny 20% syrovátkovým proteinem. Po jeho konzumaci můžete usnout s klidným svědomím, že jste pro svalový růst učinilo vše, co bylo ve Vašich silách.
Převzato ze stránek : http://www.osvalech.cz
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one