Kouření cigaret je považováno za nejhlavnější příčinu zbytečných onemocnění a předčasných úmrtí po celém světě. Nemoci spojené s kouření si ročně vyžádají zhruba 438 000 amerických životů, včetně těch, kteří byli ovlivněni nepřímo – jako předčasně narozené děti, díky tomu, že jejich matka v průběhu těhotenství kouřila nebo jako oběti pasivního kouření, jež byli vystaveni karcinogenním vlivům tabáku. USA ročně vynaloží kolem 167 miliard dolarů na zdravotní péči spojenou s tabákem.

Cigaretový kouř obsahuje kolem 4800 chemických látek a o 69 z nich se ví, že způsobují rakovinu. Kouření zapříčiňuje 90% případů smrti následkem rakoviny plic a přibližně 80-90% smrtí způsobené rozedmou a chronickou bronchitidou. U současných kuřáků můžeme ze 73% chronické nemoci plic spojovat s následky kouření.

Kouření je hlavním faktorem koronárních onemocnění srdce, mrtvice a může způsobovat zhoubné nádory i v jiných částech těla. Je také spojováno s mnoha dalšími nežádoucími stavy a potížemi jako např. zpomalené hojení ran, neplodnost a žaludeční vředy. Poprvé se objevil v časopise Surgeon General zápal plic na seznamu onemocnění spjaté kouřením.

Kouření během těhotenství způsobuje asi 20-30% případů nízké váhy u novorozeňat, až 14% předčasných porodů a 10% smrtí novorozenců. Dokonce i u očividně zdravých dětí kuřáků bylo odhaleno, že se narodily se zúženými dýchacími cestami a zhoršenou funkcí plic.

Pouze 30% z žen přestaly s kouřením, když se dozvěděly, že jsou těhotné. Vyšší je procento u vdaných žen a žen s lepším vzděláním. Zdravotní péče o novorozence, jejichž matky během těhotenství kouřily, přijde USA ročně na asi 366 miliónů dolarů.

Kouření rodičů je také dosti spojeno s nežádoucími účinky u jejich dětí včetně zhoršení astmatu, častější stavy nachlazení a ušních infekcí. U pasivních kuřáků se vyskytuje zhruba 150-300 tisíc případů infekcí dolních cest dýchacích u dětí, kterým je méně než 18 měsíců, což vede k 7500 – 150000 hospitalizací ročně.

V roce 2005 kouřilo asi 45 milionů dospělých lidí v USA (pozn. populace USA + - 300 miliónů). Procento kuřáků postupně klesalo o 40% mezi léty 1965 a 1990, ale od té doby zůstávají čísla stejná.

Pojďme na cigaretku!
Muži mají očividně vyšší sklony ke kouření než ženy. V roce 2005 kouřilo 23.9% mužů a 18.1% žen.

Protože se začalo zmenšovat číslo kuřáků mezi bělochy, tak svou reklamní kampaň tabákové firmy začaly zaměřovat na ostatní rasy, to zahrnuje billboardy, reklamy v mediích zaměřené na tyto lidi a začaly také sponzorovat různá uskupení a sportovní, kulturní a zábavní akce. V roce 2003 činila suma vynaložená na reklamu 5 největšími tabákovými firmami 15,15 miliard dolarů.

Reklama na tabákové výrobky hraje také důležitou roli ve vybízení mladých lidí, aby začali vést život závislý na kouření a to dříve, než jsou dost staří na to, aby byli schopni plně pochopit jeho dlouhodobá zdravotní rizika. Asi 90% kuřáků začíná s kouřením před 21. rokem života. V roce 2005 bylo 23% žáků středních škol pravidelnými kuřáky.

Kouř, který vydechují kuřáci a který nedobrovolně vdechují pasivní kuřáci od svých kuřáckým kolegů, je klasifikován jako karcinogenní a je zodpovědný u amerických nekuřáků za asi 3400 případů smrti kvůli rakovině plic a 46000 případů smrti spojenými s onemocněními srdce.

Nikotin je návyková látka, kterou když vdechneme v podobě cigaretového kouře, tak se do mozku dostane rychleji, než drogy či látky podané nitrožilně. Nejen že jsou kuřáci na nikotinu závislí fyzicky, ale často si také kouření spojují s mnoha různými společenskými aktivitami, což z kouření dělá velmi obtížně porazitelného soupeře.

V roce 2005 bylo v USA asi 46.1 miliónů bývalých kuřáku. Ze současných 45.1 miliónů aktivních kuřáků 42.5% z nich přestalo kouřit alespoň na 1 den v předešlém roce, protože se snažil zbavit kouření nadobro.

Nikotinové výrobky mohou pomoci potlačit symptomy, které kuřáci zažívají, když se rozhodnou s kouřením skončit. Nikotinové náplasti, žvýkačky a pastilky jsou k dostání prakticky všude a nikotinové nosní spreje a inhalátory můžete dostat na předpis.


Zdroj : Google
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one