Cukry

Při výrobě alkoholu (krom destilátů) kvasinka nejdřív zkvasí cukry na alkohol a z něj pak rozkladem získává energii. V lidském těle a hlavně v játrech probíhá dá se říci opak. Podíl energie z cukrů na celkovém obsahu energie třeba v pivu je “pouhých” 50% (u 12° více). Pivo přitom obsahuje jak cukry jednoduché, které se spalují rychle, tak pomalé cukry zvané dextriny, z nichž se uvolňuje energie ještě dlouho po požití. Tím zajišťuje dodávku energie do těla nejen těsně po napití, ale i později. V destilátech je cukru málo (kromě rumu, který obsahuje cukru zhruba jako víno), je to převážně jen etanol, voda a nějaké těkavé látky.

 

Metabolismus alkoholu

Cukry se v těle nehromadí, rovnoměrně se spalují a nepřeměňují se na obávaný tuk. Zbytek energie z alkoholu je energie z etanolu, která se v těle ztratí na jeho oxidaci a přeměnu a dojde k jejímu rychlému využití hlavně co se týče termoregulace. Metabolismus se nastartuje, protože na zpracování etanolu (třeba pro získání energie) je potřeba další energie, jinými slovy aby mohla být zpracována tahle pro tělo nepřirozená látka,musí být dostatek energie pro její zpracování. S tím souvisí ten náhlý výdej tepla. Při popíjení je nám v chladu horko a v teple zrudneme a zpotíme se a to si nějakou tu kalorii vezme. Ale co je nejpodstatnější, alkohol je toxin, pro játra a celé tělo ve větším množství jedovatý a kdyby v játrech nedocházelo k jeho rozkládání, hromadil by se v lidském těle a způsobil smrt.

Alkohol a dieta

Když do sebe nalijeme větší množství alkoholu, plně zaměstnáme játra jeho odbouráváním a ta se nemohou věnovat standardní činnosti jako zásobovat krev glukózou. Jakmile delší dobu nejíme, játra mají za úkol doplnit chybějící hladinu cukru v krvi, ať je to ze zásob tuků nebo bílkovin. Jsou-li ale plně zaměstnané oxidací alkoholu a jeho odstraňováním z lidského těla, nemohou plnit tuto funkci, což má za následek jednak dlouhodobý nedostatek cukru v krvi, ale hlavně minimální spalování tuku. A jako bonus, v opačném případě nefunguje ani zpracování tuků přijatých v období kolem konzumace alkoholu, takže mají obrovskou tendenci k ukládání tou nejkratší cestou.

Alkohol v těle

V žaludku se vstřebá kolem 1/5 alkoholu a zbytek se vstřebá v tenkém střevě, proto máme všichni po flámu prdíky s velice osobitou vůní. Rozpadové produkty bílkovin na sebe v žaludku váží alkohol a proto se takto neutralizuje až 10-30 procent alkoholu. 90% alkoholu je z organismu vylučováno okysličováním, které probíhá hlavně v játrech (75%).

K oxidaci je potřebný jaterní ferment, který získá dítě kolem 4. roku věku. Výskyt odvozených fermentů je díky genetice různý i podle třeba různých národností. Takže játra lidí po celém světe reagují na alkohol jinak. Kromě této v podstatě vrozené schopnosti odbourávat alkohol existují i schopnosti získané. Je to patrné zejména u expertů, kteří zvládnou několik lahví destilátu týdně, a pár metrů piv. U nich se zapojují i ostatní oxidační systémy.

Vylučování alkoholu z organismu hraje především tělesná hmotnost. 70 kilový člověk vyloučí za jednu hodinu přibližně 7,7 g alkoholu. Vyjádřeno v promilích je toto rozmezí od 0,12 do 0,18 promile alkoholu v krvi. Protože alkohol není přímým zdrojem energie pro svalový metabolismus, fyzická námaha vylučování moc neovlivňuje. Ze sliznice trávicího ústrojí se alkohol vstřebává do vlásečnic a žilního oběhu, a je rozváděn všude tam kde je i krev a ovlivňuje hlavně tkáně s nejhustší sítí těch nejtenčích vlásečnic, mozek.

Obézní lidé mají po požití stejného množství alkoholu vždy vyšší hladinu alkoholu v krvi. Protože tuková tkán je vyřazena z rovnoměrného rozmisťování alkoholu. Jelikož mají ženy vyšší procento tuku v těle, rychleji se opijou.

Zdroj: www.metabolismus.net

KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one