Řada žen si vůbec neuvědomuje, že neúměrná dieta a pravidelné tréninky mohou mít dokonce až katastrofální následky.....


Řada žen si vůbec neuvědomuje, že neúměrná dieta a pravidelné tréninky mohou mít dokonce až katastrofální následky. Při cvičení nejdříve pociťujete lehkou nevolnost, překvapující slabost, nadměrné pocení a v zápětí závan chladu. Sotva stojíte na nohou, srdce bije rychleji než obvykle, může docházet dokonce i poruchám vidění. V extrémních případech omdlíte. Každopádně si ale můžete být jisté jednou věcí - čelíte vážnému problému.

Oficiální lékařský termín, popisující velice přesně stav věcí, zní - hypoglykemie- což přeloženo do srozumitelného jazyka znamená nízká hladina cukru v krvi. Odborníci určují stupeň hypoglykemie pomocí speciálních krevních testů, běžnému člověku ovšem stačí výše uvedené symptomy k tomu, aby si uvědomil v jakém stavu se nachází.

Hypoglykemie nastává, když nemá tělo dostatečné zásoby glykogenu v játrech či svalech. Nemůže proto vytvářet dostatek energie nezbytný pro zvládnutí náročného tréninku. Nízká hladina cukru v krvi způsobí, že selhávají některé základní tělesné mechanismy. Dochází ke zvýšenému vylučování epinephrinu, který by měl stimulovat vyloučení glykogenu z jater. Zároveň však vede také k některým typickým hypoglykemickým symptomům, jako je například zrychlená srdeční činnost. Ze sportovního hlediska pochopitelně zaznamenáte sníženou výkonnost. Mozek totiž vysílá do svalu signály, které omezují jejich aktivitu a zároveň také psychickou motivaci.

Hypoglykemie je obvykle spojovaná s běžným pocitem hladu. Pokud netrpíte cukrovkou, není slabá hypoglykemie nijak nebezpečná a snadno vše vyřešíte vhodnou porcí jídla ve správný čas.

Jestliže jste se tedy někdy při cvičení setkaly s příznaky, které jsem jmenovala na počátku tohoto článku, několik následujících rad vám pomůže se podobným problémům příště vyhnout.

I. KROK
Ze všeho nejdříve byste měly vypozorovat, kdy se u vás příznaky hypoglykemie objevují. Obvykle totiž nastupují v určitou denní dobu, během dané aktivity nebo jednoduše za předpokladu, že jste se nestihly včas najíst. Sportovkyně se shypoglykemií setkávají nejčastěji během náročných odpoledních tréninků, zejména pokud cvičí déle než 4-6 hodin po jídle.

II. KROK
Dále je třeba případné problémy prodiskutovat s lékařem, kterému popíšete symptomy a on bude moci vyloučit případně další příčiny vašich problémů. Nikdy neváhejte konzultovat svoje zdravotní potíže s odborníkem, jako laik nedokážete odhadnout, zda se nejedná o něco mnohem vážnějšího, než se vám na první pohled zdá. K udržení stabilní hladiny cukru v krvi vám pomůže jednoduchá rada - jezte často a pravidelně. Někteří odborníci doporučují 5-6 menších porcí denně. Pokud zůstane sportovec dlouhou dobu bez jídla a je náchylný k hypoglykemii, výrazně tak naruší svoji výkonnost, protože jeho tělo nemá dostatek paliva potřebného k zvládnutí tréninku.

III. KROK
Nesoustřeďte se pouze na konzumaci sacharidů, i tuky a proteiny mají ve vaší stravě svůj význam a pomáhají udržení hladiny cukru v krvi. Mnoho expertů z tohoto důvodu doporučuje konzumaci smíšené stravy, která obsahuje jak sacharidy, tak bílkoviny a tuky. Tím svému tělu dodáte energii na několik hodin a zabráníte výkyvům v hladině cukru. Názory na toto téma se ovšem velice liší. Setkáte se s odborníky, kteří radí stravu striktně oddělovat, či s dalšími, jenž dávají přednost vyššímu příjmu sacharidů a menším porcím bílkovin. Co člověk - to názor. Budete si muset samy na sobě vyzkoušet, která metoda bude nejvíce sedět vašemu organismu.

IV. KROK
Je důležité, kdy se najíte před tréninkem. Abyste si zachovaly dostatečnou hladinu cukru v krvi během cvičení, snažte se správně načasovat poslední porci před tréninkem. Zhruba dvě až tři hodiny předem byste měly sníst menší porci jídla. V takovém případě často narazí na problém ženy, které cvičí později odpoledne. Obvykle nejedí nic od obejda a trénovat jdou čtyři či pět hodin po posledním jídle. Naučte se proto pravidelně svačit, abyste se vyhnuly případným problémům s hladinou cukru v krvi.

V. KROK
Jestliže si normální porci jídla můžete dopřát opravdu více než čtyři hodiny před cvičením a pak již nemáte mnoho času na doplnění energie, budete muset sáhnout po nějakém rychlém zdroji sacharidů. Před tréninkem totiž svoje tělo jednoduše musíte "natankovat" cukry. Hodinu a půl před cvičením si proto dejte alespoň müslli tyčinku nebo nějaký speciální suplement s obsahem sacharidu, které vám zaručí stabilní hladinu cukru.

VI. KROK
Krátce před cvičením to s příjmem sacharidů nesmíte přehnat. Nárazový příjem cukru by mohl mít poměrně dramatický, ovšem opačný, účinek. Vaše tělo by zvýšilo produkci inzulínu a hladina cukru tím pádem brzy po jídle opět klesá. Příliš výrazné zvýšení množství cukru v krvi způsobí, že přijaté kalorie nemohou být využity pro tvorbu glykogenu, činnost jater je negativně ovlivněna a hladina cukru v krvi nevyužitá a klesá. Takové potíže způsobí hlavně jednoduché cukry, proto byste měly před tréninkem konzumovat nejlépe komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné produkty, těstoviny, rýže apod.

VII. KROK
Pokud jste vyjímečně citlivé na hypoglykemii, pak s sebou všude noste něco k jídlu. Ucítíte-li první příznaky, můžete ihned zakročit. Dokonce i během cvičení si můžete loknout sacharidového nápoje, pokud ucítíte potřebu. Bude to pro váš organismus rozhodně zdravější, než nechat hypoglykemii postupovat dále. V průběhu tréninku byste ovšem nikdy neměly konzumovat sladkosti, jednoduché cukry v nich obsažené by vám ohledně tvorby glykogenu příliš nepomohly. Poskytnou pouze okamžitou energii a vzhledem k vysokému obsahu tuku nejsou příliš vhodné, neboť zatěžují trávicí systém.

VIII. KROK
Po tréninku si dopřejte porci s obsahem bílkovin a sacharidů, které vám pomohou doplnit glykogenové rezervy ve svalech. Udržení správné hladiny cukru v krvi je pro příjemný a účinný trénink naprosto nezbytné. Snažte se proto jíst pravidelně a jednotlivé porce nevynechávat. Pokud máte málo času na přípravu pokrmu, využijte nejrůznější sportovní tyčinky a suplementy. Kdyby veškerá vaše snaha selhala, s návštěvou lékaře jistě neváhejte. Vaše problémy pak budou mít pravděpodobně jinou příčinu, kterou je třeba odhalit. Nejčastěji ovšem bývá důvodem uvedených příznaků skutečně pouze nedostatek paliva. Právě ženy si totiž neuvědomují, že náročný trénink klade zvýšené nároky i na přísun kalorií. Není proto třeba se obávat zvýšení hmotnosti a setrvávat na drastických dietách.
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one