Každý kdo se snaží o získání štíhlé linie by si měl dát pozor na jev známý pod názvem inzulínová rezistence...


Co je to inzulínová rezistence:
Každý kdo se snaží o získání štíhlé linie by si měl dát pozor na jev známý pod názvem inzulínová rezistence. Nikdo neví zatím přesně, jak tato rezistence vzniká, někteří vědci se domnívají, že je to defekt na specifickém genu. Stejný, který může později vyvolat diabetes melitus 2 typu. Jiné studie prokázaly že inzulínová rezistence hrozí hlavně osobám trpícím nadváhou, málo fyzicky aktivním, ale pojí se také s vysokým krevním tlakem a špatným poměrem LDL/HDL cholesterolu. Pro kulturisty může být osudnou spouští jev nazvaný palumboismus – moment, kdy je tělo doslova předávkováno růstovým hormonem a v důsledku porušení metabolismu tuků je vystaveno riziku vzniku mnoha dalších onemocnění. Bylo dokázáno, že inzulínovou rezistenci zhoršuje také užívání diuretik a anabolických steroidů. K problému může také přispět střídání závodních objemových diet s vysokým příjmem sacharidů a/nebo tuků.

O co vlastně jde:
Je to metabolická odpověď na tělem produkovaný insulín, když jeho normální množství v krvi není schopné odblokovat buněčná „vrátka“. Aktivní svalové buňky nemohou získávat glukózu tak snadno jak by mohly za normálních okolností. Výsledkem je, že tělo začíná produkovat do krve mnohem více inzulínu, než je normální. Jeho chronicky zvýšená hladina zabraňuje tukovým buňkám, aby vydávaly svůj obsah jako zdroj energie a zabraňuje nám tak v možnosti hubnout. Mizející svalová tkáň, která je nedostatečně zásobována potřebnými látkami, navíc zpomaluje metabolismus (nezapomeňme – čím více svalů tělo má, tím rychlejší je náš metabolismus), zatímco tukovou tkáň lze stále nabrat velmi snadno. Onemocnění je spojené s obezitou, vysokým tlakem, intolerancí glukózy, abnormálními hladinami triglyceridů a konečně může vést k rozvoji 2. typu diabetes. Až u 50%pacientů s vysokým krevním tlakem se očekává i inzulínová rezistance. Celý mechanismus vzniku onemocnění je však dosud neznámý.

Léčba:
Paradoxně tak osoby trpící obezitou jsou ohrožovány inzulínovou rezistencí, a zároveň pokud už ji mají, nemohou se tukových zásob zbavit právě kvůli ní. Je mnoho léků, které je možno používat po předchozí návštěvě lékaře a pokud má někdo podezření na vznik tohoto syndromu, měl by neprodleně požádat o testy, které by nemoc včas odhalily, protože riziko rozvoje diabetes je dost vysoké.

Kromě medikamentózní léčby lze inzulínovou rezistenci potlačit i jinak. Za prvé je nutné vyhýbat se jídlům s „rychlými“ sacharidy (ovoce, sladkosti, čokoláda aj.), které rychle zvyšují hladinu krevního cukru. Je dobré zařadit dietu obsahující komplexní sacharidy (rýži, celozrné těstoviny, mírně celozrné pečivo, občas brambory aj.), případně vysokoproteinovou dietu s nízkým příjmem tuků a sacharidů. K zvýšení senzitivity organismu vůči inzulínu přispívá také užívání alfa lipoidních kyselin omega 3 mastných kyselin nebo rybího tuku,naopak je nutné omezit užívání kofeinu a nápojů, které ho obsahují, protože kofein redukuje cukr v krvi. Nutné je samozřejmě pravidelné aerobní cvičení po krátký čas ale s vysokou intenzitou, nejlépe denně.

Cesta k normálnímu metabolismu je však i tak během na dlouhou trať, ovšem vyplatí se zjistit vznikající problém co nejdříve a postavit se mu čelem.
KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one