Kdy držet jaterní dietu

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů člověka, který ovlivňuje zejména správnou funkci trávícího útrojí (látková výměna, přeměna živin, trávení v tenkém střevě, detoxikace organismu). Umístěny jsou pod bránicí na pravé straně vedle žaludku. Játra jsou naprosto nezbytná pro život a v mnoha případech končí vážné onemocnění jater smrtí.

Onemocnění jater existuje celá řada, ale dvě z ních jsou nejčastější a způsobují největší komplikace.

Zánět jater - hepatitida. V našich podmínkách se setkáváme se třemi typy hepatitidy - A, B a C. Jsou způsobovány zejména viry, ale objevují se i následkem alkoholismu nebo poruchy imunitního systému.

Cirhóza jater - laicky ztvrdnutí jater, je způsobována hlavně následkem dlouhodobého, nadměrného požívání alkoholu, ale často vzniká následkem dlouhodobého zánětu jater, tedy chronické hepatitidy C. Nejčastěj se jedná o kombinaci těchto vlivů.

Při výskytu jednoho z těchto onemocnění (nebo obou naráz) je potřeba začít doržovat dietu. Podle druhu a stádia jaterní nemoci se můžou diety měnit, doplňovat, nebo uvolňovat. Vždy záleží na příznacích jednotlivých pacientů. Vždy je nutné si o dietě promluvit s lékařem.

Hlavní zásady diety při onemocnění jater.

1. Mějte přiměřený přísun kalorií, živin, minerálů a vitamínů. Játra jsou na nepřiměřenou výživu velice citlivá a pravidelný příjem těchto látek je zásadní pro úspěšnou léčbu všech jaterních onemocnění. Zvláště důležité jsou živočišné bílkoviny, kterých by měl dospělý člověk přímat cca 1g na 1kg Váhy.

2. Dbejte na pravidelnost stravování a na velikost porcí. U pacientů s nemocí jater se doporučuje jíst pravidelně malé porce několikrát denně. Také je dobré dodržovat stejné porce tzn. nepřejídat se, ale zároveň nedržet hladovku.

3 Věnujte zvýšenou pozornost přípravě pokrmů, zvláště se vyhýbejte přepalování tuků. Při dlouhém tepelném zpracování některých potravin (hlavně při smažení, grilování a pečení) vznikají škodlivé látky. Jednou z funkcí jater je tyto látky odstraňovat a požkozená játra jsou tako zbytečně zatěžována.

4. Žádný alkohol! Alkohol je další látkou, která je odbourávána v játrech a uživání alkoholu nemoci jater nejen zhoršuje, ale také způsobuje. Užívání alkoholu se budete muset vzát i po odeznění nemoci.

5. Příjmejte správné množtví bílkovin. Většinou je vhodné příjem bílkovin posílit (cca 1,5 násobek denní potřeby). U alkoholových onemocnění jater nebo u podvýživy (ať už máme namysli podvýživu jako příčinu onemocnění nebo jako následek nemoci jater) lze doporučit zvýšení až na 2 až 3 násobek. Ale pozor! V případě že se následkem těžkého nebo dlouhodobého průběhu nemoci objeví nervové a psychické poruchy (jaterní enceflopatie) je nutné příjem živočišných bílkovin snížit nebo vyloučit. Určitě je na místě se o tom poradit se svým lékařem.

KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one