Proteiny

Okolo proteinů se vedou divoké diskuse a není divu proteiny jsou základní stavební látkou naších svalů. Proteiny se kolem nás vyskytují ve velkém množství forem, proto se pokusím lidský vysvětlit jednotlivé, pro kulturistiku a fitness, důležité formy. Pokusím se moc neodbočovat a seřadit formy proteinů dle důležitosti od základů až po třešničky na dortě.

Všeobecně jsou proteiny základní stavební látkou lidského těla, ale tělo je umí použít i jako energii. Z toho důvodu začnu pojednání o proteinech krátkou zmínkou o sacharidech. Vždy je třeba aby tělo mělo celý den pravidelný přísun energie, jinak, když mu dojdou sacharidy, začne spalovat proteiny - vaše svaly. Proto základem pro nabraní svalové hmoty je jedno jídlo co 2-3 hodiny.

Neměl by být problém denně přijmout 90 - 120g proteinů formou jídla, ale pro nárůst svalové hmoty je zapotřebí 2-2,5g proteinů na 1kg vaší hmotnosti. To pro 80kg borce znamená 160-200g proteinů denně ! A zde přichází na řadu doplňky výživy, z nichž nejdůležitější je dobrý protein (gainer). Při výběru proteinů záleží na mnoha věcech od vašich cílů a záměrů až po stav vaší peněženky.
Proteiny se dělí dle technologie výroby a zdroje.

sušené
Takovou nejsprostší formou proteinů jsou sušené. Výrobce prostě vezme mléko, syrovátku, vejce… a usuší ho. To je k vidění maximálně jako sušené mléko, vejce… a používá se to při vaření.
sušené koncentráty
O krok lepší metoda odstraní z sušeného základu část tuků a cukrů. Tak vznikne koncentrát s většinou dost vysokým obsahem proteinů. Jenomže nestravitelných, nebo velmi těžce stravitelných - a není důležité kolik proteinů sníte, ale kolik jich skončí ve svalech ! Takto jednoduše vyrobené proteiny zkoncentrují totiž nejen proteiny, ale i veškeré odpadní látka a nečistoty ! A ty vyvolávají v těle reakce, tělo se brání a hůř tráví a navíc proteiny navázané na další nečistoty ani nedokáže strávit.
filtrovaný protein
Hned úvodu, někteří výrobci označují sušené koncentráty jako filtrované (oni tím myslí, že něco odstranili = filtrovali), ale slušní výrobci tím mysli iontovou metodu. Při té se chemicky na medium navážou proteiny, zbytek se odstraní a pak se zpětně proteiny uvolňuji z média tentokrát už bez nečistot. Takto filtrovaný protein od sušeného koncentrátu poznáte už podle ceny. U levných filtrovaných proteinů se stává, že chutnají umělé, je to dáno právě technologii výroby. Dražší proteiny tuto pachuť umí přebít příchuti. Tyto proteiny jsou nejrozšířenější a představuji rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou.
Křížově mikrofiltrovaný protein
Znovu - pozor na nepoctivé výrobce schopné takto označit cokoliv. Táto technologie je velmi drahá a docela nová. Jedná se o mechanické čištění proteinů na speciálních - mikrotechnologii vyrobených keramických deskách, které na sebe navazuji nečistoty a postupně zanechávají jen čistý protein. Tato technologie má tu výhodů, že protein se nedostává do styku s žádnými chemickými médii a ponechává si více svých přírodních vlastností. I chuťově je takto vyrobený protein mnohem lepší. Nevýhodou je velmi vysoká cena takto vyrobených proteinů.

Samozřejmě proteiny v každé z těchto kategorii mají různou kvalitu, záleží na poctivosti výrobce. Běžně se pro potřeby kulturistiky a fitness (pro nabírání i hubnutí) používají filtrované proteiny. Mikrofiltrované se používají při ostrých dietách, nebo když na to máte. Sušené koncentráty většinou používají vzpěrači (při příjmu okolo 4g na 1kg) a osoby s železným žaludkem.

Zdroje proteinů
Nejpoužívanějšími zdroji jsou syrovátka, kasein, mléko, vejce, maso a sója. Dnes se pro výrobů používají hlavně syrovátka, kasein a sója.
Syrovátka (Whey)
Má sama o sobě nejvyšší index využitelností = nejvíc se z ní dostane až do svalů a je velmi rychle a bezproblémově stravitelná. Proto se používá hlavně přes den a po tréninku. Náhlý příjem 30g vysoce kvalitních proteinů dokáže tělo okamžitě přepnout do anabolického stavu. Jistou nevýhodou, je rychlá vstřebatelnost na noc, tělo syrovátku spotřebuje i při spánku za cca 3-5hodin a pak může nastat katabolický stav až do dalšího jídla. Tuto mezeru lze řešit zhruba třemi způsoby. V noci se probudit a vypít další koktejl. Používat na noc kasein. Najíst se na noc proteinů ze stravy (podle mých subjektivních pocitů - maso, sýry). Syrovátka je tímto nejlepším zdrojem pro aminokyseliny a další speciální produkty.
Kasein
Má nižší index využitelnosti a mnohem delší dobu trávení, to je naprosto nevhodné po tréninku, kdy je zapotřebí přijmout rychle co nejvíc proteinů. Naopak se to určitě hodí na noc, kdy tělo nemá po dlouhou dobu žádný příjem proteinů. A přes den je to víceméně jedno. Máte-li tedy pouze kaseinový protein určitě se vyplatí přikoupit třeba syrovátkové aminokyseliny.
Mléko (Milk)
Tyto se dnes už moc nepoužívají, mlíko má totiž hodně špatný index využitelnosti a někteří lidé ho nevyužijí vůbec.
Vejce (Egg)
Objevuje se zřídká, ale někteří borci mají tento zdroj v oblibě. Všeobecně je využitelnost vaječných proteinů vyšší než mléčných, ale pořad o hodně nižší než syrovátky a kaseinu.
Maso (Beef)
V překladu jsem dál beef - hovězí, protože ty jsou z nich nejčastější. Jednu dobu byly velmi v módě s tím, že obsahuji ty látky, které přispívají k růstu. Čistě technicky je ovšem jejich využitelnost průměrná a bývají docela drahé. Spíše se s nimi setkáte u aminokyselin.
Soja
Soja má všeobecně velmi nízký index využitelnosti a pro nabírání svalových objemů je přímo nevhodná. O to oblíbenější a šikovnější je, ale pro redukční diety. Při redukčních dietách se právě kvalitní sojové proteiny postarají o udržení svalového tonusu a tím pěkné postavy. A zároveň se po nich snad ani nedá přibrat do tuků.
Směsi různých zdrojů
Na ty obzvlášť pozor, dle mých subjektivních pocitu to není šťastné řešení. Výrobci sice tvrdí, že komplexnost a vyváženost především. Ale na druhou stranu jiná situace vyžaduje jiný protein a zde směsky umí převzít vždy vlastnost toho nejhoršího obsaženého proteinů. Například kdybych smíchal čistou syrovátku a sušený bílek tak výsledek bude špatně stravitelný a převezme většinu vlastnosti toho horšího zdroje. Takže je sice pravda, že ve směsi syrovátky a mléka syrovátka o kousíček zlepší a zrychlí strávení mléčného proteinů, ale mnohem spíše ten mléčný zabrzdí a znehodnotí tu syrovátku.

 

KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one