Tribulus terrestris /Kotvičník zemní/Je jednoletá poléhavá a chlupatá rostlina z čeledi kacibovitých, Zygophyllaceae. Druh je pravděpodobně původní v oblasti jižní a východní Asie, ale v současnosti je rozšířen mimo jiné i ve Střední Asii, evropské části Ruska a také na pobřeží Středozemního moře. Zavlečen byl rovněž na jižní Slovensko a údajně až do oblasti Prahy. Je to typický plevelný druh, i když se v mnoha zemích, např. v Indii pěstuje. V přírodě roste na smetištích, nezastavěných pozemcích, na přímořských píscích, pastvinách apod. Typickým prostředím jsou suchá místa a písky.

Obsahové látky

Drogou jsou nejčastěji plody (Tribuli terrestris fructus), ale užívá se rovněž nať, listy a kořeny. Rostlina obsahuje především sapogeniny, a to chlorgenin, gitogenin, diosgenin, ruscogenin, trogoghenin a další. V kořenech je zastoupen hlavně diosgenin. Nať a listy obsahují v sušině kolem 12 % bílkovin, 2,5 % tuku, 40 % sacharidů, 27,8 % vlákniny a 16,7 % minerálních látek. Dále asi 2,8 % steroidních saponinů, alkaloidy harman a harmin, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, vitaminy (z toho 150 mg% vitaminu C) aj.
Květy obsahují steroidní sloučeniny (stigmasterin, campesterin, ?-sitosterin, tigogenin, yamogenin aj.), sapogeniny diosgenin a ruskogenin, flavonoidy a alkaloidy. Také v plodech a semenech jsou alkaloidy a pryskyřice, ale také 3,5-5 % oleje složeného především z kyseliny linolové a linolenové (57 %), olejové (27 %), zbytek tvoří kyseliny behenová, stearová, palmitová, myristová, arachová aj. Zjištěny však byly i taniny, dále gracillin, dioscin, terrestrosiny A-E, sacharidy a jiné aktivní látky. Z nich jsou významné především fytosteroly furostanol, furostenedion a protodioscin. Fytosteroly spolu s diosgeninem stimulují tvorbu androgenních i estrogenních hormonů (testosteronu, estrogenu), ale nedochází ke zvýšení progesteronu ani kortikoidních sloučenin.

 

Léčebné účinky - Tradiční medicína

Z hlediska tradiční čínské medicíny poskytuje rostlina (bai jí li) drogu s povahou teplou, chutí hořkou a vazbou ke dráze jater a ledvin. Tonizuje a vyživuje organismus, čistí krev, zlepšuje vidění, posiluje kosti a šlachy, podporuje tvorbu semene.

Léčebné účinky - Moderní medicína

Rostlina má velmi široké léčebné účinky a ovlivňuje řadu životních funkcí. Především je to celkový tonizující a obecně zlepšující vliv na organismus, zvláště po těžkých nemocech a fyzické námaze. Testosteron způsobuje nárůst síly a vytrvalosti, zlepšuje svalovou regeneraci. Droga se užívá rovněž jako močopudný prostředek, ale také při chorobách ledvin a močových cest. Pozitivně ovlivňuje fyziologickou funkci ledvin a močových cest, snižuje riziko jejich infekcí, omezuje nucení na močení, pocity pálení a řezání při močení. Snižuje riziko vzniku ledvinových a močových kamenů, napomáhá jejich rozpouštění.
Stimuluje sekreci žaludečních šťáv, zlepšuje peristaltiku střev a vylučování žluči, čímž snižuje obsah cholesterolu v krvi, zlepšuje jaterní funkce. Užívá se rovněž při podpůrné léčbě nádorových onemocnění.

Má výrazný vliv na kardiovaskulární systém, neboť zpomaluje srdeční činnost, prodlužuje diastolu, tlumí tachykardii, zlepšuje krevní výměnu, rozšiřuje cévy a zpomaluje srážení krve. Zabraňuje rozvoji aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a hypertenze. Při léčení aterosklerózy provázené většinou poškozením koronárních tepen se množství cholesterolu v krvi snižuje na 25-30 %. Značně také klesá obsah lipidů, ?-lipoproteinů, upravuje se krevní srážlivost. U diabetu, spolu s preparáty snižujícími množství glukózy v krvi, má prokazatelný pozitivní vliv na metabolismus lipidů a cukrů.
Patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků zlepšujících potenci a libido, neboť zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %. Proto je vhodný při mužské neplodnosti a stařecké hyperplasii prostaty. U žen byla zjištěna zvýšená hladina folikostimulačního hormonu (FSH) a estradiolu a zmírnění negativních příznaků klimakteria.

Kontraindikace

Neužívejte během těhotenství a kojení a v případě nedostatku  krve! Nevhodné pro děti!

KONTAKT : dr.bodybuilding@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one